Flere evakueret fra deres hjem

Nu er 3.000 mennesker eller flere blevet evakueret fra deres hjem grundet spredningen af den voldsomme skovbrand lidt for tæt på Alhaurín el Grande.

Der har været arbejdet med slukningen i døgndrift, og 300 brandmænd gør deres bedste. De får støtte fra luften, men det er kun muligt i de lyse timer.

Flere evakueret fra deres hjem på grund af den store skovbrand
Området der er berørt af naturbranden

Vejret gør heller ikke brandslukningen nemmere, da det er rimeligt lunt, og luftfugtigheden er lav. Nattens slukningsarbejde fik dog hjælp af en mindre vindhastighed

Der har været en del bekymring i området omkring Alhaurín de la Torre, da der er mulighed for at branden kan sprede sig hertil.

Der arbejdes videre med brandslukningen, og lad os håbe at den snart kommer under kontrol.  Vejret hjælper nok ikke ret meget til, da der helt sikkert ikke kommer regn.

Lad os også håbe på, at der ikke bliver flere evakueret fra deres hjem.

Der er lukket for kommentarer.